• KRMENÍ STARÉHO KONĚ

    „Věk je jen číslo“ – to je populární klišé, které se snaží věk a jeho působení na organismus bagatelizovat, ne-li úplně popřít. Ale změny a problémy spojené s věkem jsou reálné, u koní i u lidí. Dnešní koně žijí déle a produktivněji než kdy dříve. Za roky navíc vděčíme pokroku ve výživě, veterinární péči a lepšímu managementu. Tendence považovat všechny koně nad 15 let za seniory je dnes již patrně překonána. Čas, kdy se kůň zařadí mezi „seniory“ a bude vyžadovat mimo jiné specializovanou dietu, závisí kromě výše uvedeného také na jeho individuálním procesu stárnutí.

    Co se týče výživy, důležité je sledovat příznaky toho, jestli stárnoucí kůň nepřestává prospívat na stravě, která mu vyhovovala po celý jeho dospělý život. V zásadě platí, že pokud je starší kůň v dobré kondici, nepotřebuje více než krmnou dávku založenou na kvalitních pícninách, přiměřeném množství jadrného krmiva (jádro ale může zcela v krmné dávce chybět) a je-li potřeba, s přídavkem minerálně-vitamínového komplexu.

    Ponička Mandy v létě 2022 oslavila 30. narozeniny. Za svůj život dala několik hříbat, naučila jezdit bezpočet dětí a ve svém vysokém věku je stále aktivní.

    Jak poznat, že kůň již potřebuje krmivo pro seniory? Odpověď je snadná, koně pozorujte a všímejte si i malých změn. Nikdo nezná vašeho koně tak dobře jako vy sami. To, že kůň stárne a potřebuje speciální péči, je potřeba přijmout a se změnami v krmení a managementu neotálet. Není na místě čekat na to, až bude kůň ve špatné tělesné kondici. Lepší je změny zavést ještě před tím, než se zhoršené trávení a další potíže podepíší na celkovém zdraví koně.

    Znaky stárnutí
    • Změny v chování při příjmu potravy, ztráta chuti k jídlu.
    • Snížení tělesné hmotnosti nebo tělesné kondice.
    • Změny v osvalení – úbytek svalové hmoty a atrofované svaly především v horní linii.
    • Snížená obranyschopnost, častá onemocnění, spatně se hojící rány, delší doba k plné regeneraci.
    • Pokles energie a pohyblivosti.
    • Potíže s příjmem sena.

    Změny přicházejí postupně, pomalu, a samozřejmě budou u každého koně jiné. Tyto znaky je vždy vhodné vždy konzultovat s veterinářem, protože kromě víceméně běžných potíží spojených se stárnutím, mohou být příznakem onemocnění. 

    Změny v dutině ústní

    Onemocnění zubů, někdy spojené i s jejich ztrátou, může způsobit, že se žvýkání stane pro koně obtížným a neefektivním. Opotřebované nebo poškozené stoličky,  které mohou být doprovázeny artrózou čelisti, způsobují potíže s rozmělňováním krmiva a koně potom mají potíže s jeho polykáním a trávením. Opotřebované řezáky ztěžují koním pasení. Koním s poškozeným chrupem lze podávat různé alternativy k senu, jako jsou lisované kostky sena a pelety, nebo seno řezané. Ke zvýšení příjmu vlákniny lze zkrmovat také cukrovarské řízky a sójové slupky. Obiloviny, pokud jsou zkrmovány, by měly být dobře zpracované, extrudované, peletované, nebo vločkované v páře.

    Střeva

    Střevo s přibývajícími roky ztrácí část své schopnosti fermentovat vlákninu. Snížení fermentace vlákniny znamená, že starší koně přijímají z krmiva méně živin, což má za následek potřebu kvalitnějších krmiv. Vojtěškové seno a kvalitní travní sena jsou vhodnější než stébelnatá a vyzrálá sena, která jsou tužší a obecně hůře stravitelná.

    Tenké střevo starších koní hůře tráví bílkoviny. Některým starším koním se snižuje funkce jater a ledvin a proto obtížně vylučují odpadní produkty spojené s konzumací příliš velkého množství bílkovin, takže samotné navýšení bílkovin v krmné dávce není pro starší koně vhodným řešením. Klíčem ke krmení starších koní je proto použití vysoce kvalitních, dobře vstřebatelných bílkovin ze zdrojů jako je vojtěška, sójový šrot a řepkový šrot, aniž by se výrazně zvýšila celková dávka bílkovin. Komerční krmiva pro seniory jsou vyvinuta tak, aby poskytla dostatek aminokyselin (základních stavebních kamenů bílkovin) v ideálním poměru a zbytečně nezatížila játra a ledviny. Dostatek bílkovin zpomalí úbytek svalů především v horní linii. Proces ztráty svalové hmoty může být také umocněn Cushingovým syndromem, kdy koně ztrácejí svalovou hmotu ve větší míře než normální stárnoucí koně. I v těchto případech je vyvážená krmná dávka z hlediska aminokyselin velmi důležitá.

    Starší koně se v hierarchii stáda posouvají níže. Často se stává, že jsou odháněni od sena, z přístřešků nebo i od vody.
    Pohyblivost klesá

    Jednou z nejzřetelnějších změn u starších koní je postupná ztráta pohyblivosti. Starším koním chovaným na pastvinách vyhovuje, když jsou zdroje krmiva a vody přiměřeně blízko u sebe a nemusí tedy mezi nimi překonávat velké vzdálenosti. Pokud je starší kůň chován ve stádě, je nutné bedlivě sledovat stádovou hierarchii. Může se stát, že se kůň propadne na nižší pozice ve stádě a díky tomu nemá dostatečný přístup ke krmivu a vodě.

    Praktické tipy pro krmení starších koní

    Ideální je pro starší koně krmení senem ad libitum. Celkový příjem objemného krmiva (pastvy a sena/krmných náhražek sena) by neměl být omezen na méně než 1,5 % tělesné hmotnosti denně. Krmná dávka pro staré koně by měla obsahovat v sušině 12-14 % vysoce kvalitních bílkovin, 0,3 – 0,4 % fosforu, 0,6 – 0,8 % vápníku. V případě, že starší kůň není schopen přijímat seno, zkrmujte kompletní krmivo s vysoce stravitelnou vlákninou, bílkovinami a dostatkem vitamínů a minerálů. Seno lze nahradit plně nebo částečně peletami či travními/sennými granulemi. Pokud kůň nemůže dobře žvýkat, ideální je připravit mu z krmení chutnou kaši. Krmivo podávejte alespoň 3 krát denně v dostatečných intervalech.

    Starší koně je vhodné krmit volným senem z vyvýšeného žlabu nebo jeslí. Při obvyklém krmení z úrovně podlahy dochází k zbytečnému namáhání krčních obratlů.

    Pokud má kůň sklon k laminitidě, kolikám, inzulínové rezistenci nebo trpí Cushingovým syndromem, je třeba minimalizovat množství škrobu a cukru v krmné dávce. Potřebnou energii lze dodat v podobě tuků, nejčastěji a nejpohodlněji ve formě oleje. Ten lze zkrmovat v maximálním množství až 100 ml na 100 kg tělesné hmotnosti denně, což představuje velkou dávku dalších kalorií bez škrobu a nutnosti žvýkání. Množství oleje je ovlivněné jeho druhem a individualitou koně. Pouhé přidání oleje ve velkém množství však může narušit vyváženost krmiva a koňské trávení, proto je vhodnější kompletní krmivo, které již oleje obsahuje. Rozhodnete-li se krmnou dávku o olej obohatit, přidávejte ho postupně a koně bedlivě sledujte. Doporučuje se začít s 50-100 ml oleje denně a po týdnu dávku zvolna zvyšovat. Také u těchto koní je vhodné zajistit vyšší množství dobře vstřebatelných aminokyselin.

    Častým neduhem starých koní je osteoartróza. Kromě kloubů končetin může postihnout i krčních obratle a to může způsobit, že sklápění hlavy k žrádlu nebo vytahování stébel sena ze sítě je pro koně bolestivé. Zkuste krmit z vyvýšených žlabů, sítí, nebo jeslí s volně loženým senem.

    Pozor na otylost

    Ne všichni starší koně jsou náchylní k hubnutí. Ve skutečnosti může snížená aktivita, zejména pokud je spojena se zvýšeným přístupem k pastvě, vést k nárůstu hmotnosti. S nadváhou nebo obezitou přichází onemocnění kloubů, zvyšuje se riziko inzulínové rezistence, laminitidy a dalších nemocí.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top